10 najczęstszych pytań na temat epilacji

 

1.Czy włoski do zabiegu muszą być ogolone czy zapuszczone ?

Włoski do zabiegu muszą być ogolone, ponieważ wtedy wiązka laserowa skupia swoją energię  wyłącznie na melaninie zawartej w cebulce włosa, a nie rozprasza jej po owłosieniu wystającym ponad powierzchnię skóry. Ważne jest, aby włoski były ogolone maszynką. Na miesiąc przed zabiegiem musimy zrezygnować z depilacji za pomocą depilatora, wosku, pasty cukrowej czy pęsety ?

 

2.Czy można się opalać w trakcie terapii zabiegowej?

Niestety lub stety jeśli decydujemy się na wykonanie epilacji laserowej musimy na jakiś czas zrezygnować z opalania skóry. W czasie zabiegu zależy nam, aby wiązka laserowa zniszczyła cebulkę włosa, gdy ciała jest opalone wówczas część wiązki laserowej zostanie również pochłonięta przez melaninę naskórka, co skutkuje nie uszkodzeniem cebulki a ponadto istnieje ryzyko wystąpienia przebarwień skórnych, które często są trudniejsze do usunięcia niż samo owłosienie ?

 

3.Ile zabiegów trzeba wykonać dla pełnego efektu?

Rekomendowana seria  to 6 – 8 zabiegów wykonywanych regularnie w odpowiednich odstępach czasowych. Bywa, że już 4 zabiegi przynoszą oczekiwany efekt, a czasem potrzeba wykonać 1 -2 zabiegów więcej niż zamierzaliśmy.  Efekt zabiegowy uzależniony jest głównie od naszej gospodarki hormonalnej, grubości i koloru włosa, ale także od sprzętu, za pomocą którego wykonywany jest zabieg ?

 

4.Czy zabieg jest bolesny?

Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy zabieg boli, ponieważ każdy z nas jest inny i każdy z nas inaczej reaguje na nowe bodźce. Podczas epilacji laserowej wytwarzane jest ciepło i ono może być różnie odczuwalne. Generalnie odczuciom jakie towarzyszą zabiegowi, ciężko jest nadać nazwę ból. Są miejsca gdzie nie czuć absolutnie nic, jakieś delikatne igiełki lub „kopnięcia” prądem, a są miejsca gdzie te doznania są bardziej intensywne, jednak w dalszym ciągu ciężko je nazwać bólowymi ?

 

5.Jak często wykonuje się zabiegi?

Częstotliwość zabiegów zależna jest od obszaru poddawanego epilacji laserowej. Spowodowane jest to nierównomiernym wzrostem włosów na naszym ciele. Możemy wyróżnić trzy fazy wzrostu włosa: faza katagenu, telogoenu i anagenu i to właśnie w fazę anagenu, czyli aktywnego wzrostu musimy trafić, aby uszkodzić cebulkę włosa. Przykładowo: epilację twarzy wykonujemy co 4 tygodnie, epilację pach co 4-6 tygodni, epilację obszaru bikini co około 6 tygodni a nóg co 8-10 tygodni ?

 

6.Czy zabiegi można wykonywać cały rok?

Depilacja laserowa i słońce niekoniecznie idą w parze. Ale nie ma tego złego! Są partie ciała, na których zabiegi epilacji można wykonywać cały rok – są to pachy i okolice bikini. Natomiast sezon na pozostałe partie to jesień, zima i początek wiosny ?

 

7.Jakie są przeciwwskazania?

Główne przeciwwskazania przy epilacji laserowej to przede wszystkich choroby skóry, infekcje skóry, choroba nowotworowa, przyjmowanie leków fotouczulających. Zabiegom nie powinny się także kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Ponadto zabiegu nie przeprowadzamy na opalonej skórze. Przy pierwszej wizycie zawsze przeprowadzamy wywiad zdrowotny i wykluczamy ewentualne przeciwwskazania ?

 

8.Czy mając tatuaż można poddać się zabiegowi?

Jak najbardziej można wykonywać epilację laserową  posiadając tatuaże, natomiast należy zachować minimum 2cm odstępu głowicy od  tatuażu oraz dodatkowo należy go zasłonić lub obrysować  białą kredką, aby nie narazić go na pochłanianie rozpraszającej się wiązki. Jeżeli przykładowo wykonujemy epilację pleców, a tatuaż znajduje się na ramieniu, to zabieg wykonujemy normalnie, nie grozi to wówczas rozmyciem tatuażu lub poparzeniem skóry ?

 

9.Na jak długo starcza efekt ?

Utrzymywanie efektów zabiegowych jest kwestią indywidualna. Po pełnej serii zabiegów włoski nie powinny już odrastać. Jednak często  zdarza się tak, że po około dwóch latach należy wykonać zabieg przypominający. Taki zabieg wykonujemy Wtedy, kiedy faktycznie włoski zaczynają pojawiać się na skórze ?

 

10.Czy zabieg może być wykonywany w czasie ciąży lub karmienia piersią.

Zarówno ciąża, jak i karmienie piersią jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegów epilacji laserowej. Nie ma konkretnych dany potwierdzających fakt, że energia lasera wpływa na rozwój płodu, wynika to po prostu z zachowania ostrożności. Jednak wiadomo, że okres ciąży i karmienia piersią to wielka burza hormonalna, skóra jest wtedy wyjątkowo wrażliwa, więc dużo bardziej podatna na powstanie poparzeń i przebarwień skórnych ?