Tatuaż a epilacja laserowa

Epilacja laserowa, a tatuaże.

Jak już wcześniej pisałyśmy, energia wiązki laserowej jest absorbowana przez melaninę, czyli  barwnik skóry i włosów. Wiązka laserowa uwalniania z głowicy, pochłaniana jest przez melaninę zawartą w cebulce włosa, zachodzi wówczas selektywna fototermoliza.  Cebulka włosa z dużą zawartością melaniny, pochłaniając całą tą energię oddaje bardzo dużo ciepła na tkanki sąsiadujące, uszkadzając tym samym komórki odpowiedzialne za wzrost włosa.

Co w takim razie z barwnikiem zawartym w tuszu??

Niestety, tusz zachowuje się analogicznie do włosków i również pochłania promieniowanie. Energia lasera skupia się na ciemnym barwniku, a właśnie taki znajduje się w tatuażach. Barwnik zostanie pochłonięty przez światło lasera, dojdzie do selektywnej fototermolizy, a skutkiem  tego będzie odbarwienie tatuażu, rozmycie i tym samym możliwe  powstanie nieestetycznych plam, a także ryzyko poparzenia  skóry w miejscu zabiegowym, i w najgorszym wypadku powstania blizn 🙁

Nie oznacza to,  jednak że osoby które posiadają tatuaż zabiegu wykonać nie mogą. Jak najbardziej można wykonywać epilację laserową u osób które posiadają tatuaże, natomiast należy zachować minimum 2cm odstępu od tatuażu i dodatkowo należy go zasłonić lub obrysować go białą kredką, aby nie narazić go na pochłanianie rozpraszającej się wiązki. Jeżeli przykładowo wykonujemy epilację pleców, a tatuaż znajduje się na ramieniu, to zabieg wykonujemy normalnie. Natomiast jeśli epilujemy całe ręce, a na ramieniu znajduje się arcydzieło to wówczas miejsce to totalnie omijamy, zachowując odstęp minimum 2cm ?

Warto jednak pomyśleć o epilacji laserowej PRZED wykonaniem tatuażu. Pozbędziecie się wówczas niechcianego  owłosienia i doskonale przygotujecie miejsce pod tatuaż – barwnik nie przyjmie się inaczej lub gorzej. Będziecie mogli wtedy cieszyć się efektem, bez ciągłego golenia miejsca w którym się on znajduje ?